PREMIUM LOGIN
ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
Username: | ||
Password: | ||
Submit
Cancel
|
||
Not a member? |
1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.
2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to
4. Cut them out and place them around your class / school.
1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.
2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.
3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!
4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.
Question | Answer |
1. 2307 x 7? | 16149 | 2. 123 x 100? | 12300 | 3. Which is the smallest out of 0.6, 0.2, 9/10, 3/10? | 0.2 | 4. 2/3 of 24? | 16 | 5. 1/5 of 20? | 4 | 6. 2/3 subtract 2/9? | 4/9 | 7. Lara reads 2/5 of her 90 page book, how many pages has she read so far? | 36 | 8. 34.8 x 1000? | 34800 | 9. 0.06 x 7? | 0.42 | 10. What is 8628 divided by 4? | 2137 | 11. 48 divided by what number has an answer of 8? | 6 | 12. 670 subtract what number has an answer of 520? | 150 | 13. What is the mean average of the following numbers? (5, 2, 3, 5, 1, 2) | 3 | 14. What is 15% of £5.40? | 81p | 15. Liam buys two apples and pays with £1, he gets 64p change, how much does 1 apple cost? | 18p | 16. Megan and Flynn are washing cars, Megan gets £39 and Flynn gets £55. They want to share the money equally between them, how much do they each get? | 47 | 17. Which is the shortest time? 5 minutes, 20 seconds, 1 minute or 100 seconds | 20seconds | 18. Kate has a piece of ribbon that is one metre long, she cuts off 35cm. How much is left? | 65cm | 19. A scalene triangle has three angles called a,b and c. Angle a equals 36 degrees, angle b equals 44 degrees. What does angle c equal? | 100degrees | 20. 2376 x 15? | 35640 | 21. 879 x 3? | 2637 | 22. One gram of gold costs £32.94. How much does half a gram of gold cost? | 16.42 | 23. 3/5 x 12? | 7and1/5 | 24. 1/4 + 5/12? | 8/12 | 25. 3 pairs of socks cost £7.50. How much does one pair of socks cost? | £2.50 | 26. Olivia buys 3 bags of nuts and pays with a £2 coin. She gets 95p change. What does one bag of nuts cost? | 35p |
Question 1 (of 26)
Question 2 (of 26)
Question 3 (of 26)
Question 4 (of 26)
Question 5 (of 26)
Question 6 (of 26)
Question 7 (of 26)
Question 8 (of 26)
Question 9 (of 26)
Question 10 (of 26)
Question 11 (of 26)
Question 12 (of 26)
Question 13 (of 26)
Question 14 (of 26)
Question 15 (of 26)
Question 16 (of 26)
Question 17 (of 26)
Question 18 (of 26)
Question 19 (of 26)
Question 20 (of 26)
Question 21 (of 26)
Question 22 (of 26)
Question 23 (of 26)
Question 24 (of 26)
Question 25 (of 26)
Question 26 (of 26)