PREMIUM LOGIN

ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
 

Username:    
Password:    
Submit Cancel

 

Not a member?

JOIN NOW!

 

QR Challenge: RP.1 Quiz Review

Created using the ClassTools QR Treasure Hunt Generator

Teacher Notes

A. Prior to the lesson:

1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.

2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to

3. Print out the QR codes.

4. Cut them out and place them around your class / school.


B. The lesson:

1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.

2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.

3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!


C. TIPS / OTHER IDEAS

4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.


Questions / Answers (teacher reference)

Question

Answer

1. 1. 16:2 = _______:25200
2. 2. 3 to 8 = 12 to __________32
3. 3. 2:10 = 8:_________40
4. 4. The school purchased 6 boxes of calculators and paid $3,960. How much does each box cost$660
5. 5. A bunch of 77 green beans cost $2.25. How much did you pay per bean$.03
6. 6. Which is the better deal? You can buy 7 books for $59.50 or 12 books for $9612 books for $96
7. 7. Which is the better deal? You can buy 3 movie tickets for $27.75 or 10 tickets for $91.0010 tickets for 91.00
8. 8. Which is the better deal? You can buy a 15 oz. box of Apple Jacks for $3.09 or a 17.5 oz. box of Golden Grahams for $3.9915 oz. box of Apple Jacks for $3.09
9. 9. Cathy can type 55 words per minute. How many words can she type in 3 hours9900 words
10. 10. A car drives at an average speed of 65 miles per hour. How many feet per minute is that? (there are 5,280 feet in one mile)5,720 feet per minute

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=1.__16:2_=________:25

Question 1 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=2.__3_to_8_=_12_to___________

Question 2 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=3.__2:10_=_8:_________

Question 3 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=4.__The_school_purchased_6_boxes_of_calculators_and_paid_$3,960.__How_much_does_each_box_cost

Question 4 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=5.__A_bunch_of_77_green_beans_cost_$2.25.__How_much_did_you_pay_per_bean

Question 5 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=6.__Which_is_the_better_deal?__You_can_buy_7_books_for_$59.50_or_12_books_for_$96

Question 6 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=7.__Which_is_the_better_deal?__You_can_buy_3_movie_tickets_for_$27.75_or_10_tickets_for_$91.00

Question 7 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=8.__Which_is_the_better_deal?__You_can_buy_a_15_oz._box_of_Apple_Jacks_for_$3.09_or_a_17.5_oz._box_of_Golden_Grahams_for_$3.99

Question 8 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=9.__Cathy_can_type_55_words_per_minute.__How_many_words_can_she_type_in_3_hours

Question 9 (of 10)

 



RP.1 Quiz Review: QR Challenge

https://www.classtools.net/QR/decode.php?text=10._A_car_drives_at_an_average_speed_of_65_miles_per_hour.__How_many_feet_per_minute_is_that?_(there_are_5,280_feet_in_one_mile)

Question 10 (of 10)