PREMIUM LOGIN
ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
Username: | ||
Password: | ||
Submit
Cancel
|
||
Not a member? |
1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.
2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to
4. Cut them out and place them around your class / school.
1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.
2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.
3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!
4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.
Question | Answer |
1. 1. 16:2 = _______:25 | 200 | 2. 2. 3 to 8 = 12 to __________ | 32 | 3. 3. 2:10 = 8:_________ | 40 | 4. 4. The school purchased 6 boxes of calculators and paid $3,960. How much does each box cost | $660 | 5. 5. A bunch of 77 green beans cost $2.25. How much did you pay per bean | $.03 | 6. 6. Which is the better deal? You can buy 7 books for $59.50 or 12 books for $96 | 12 books for $96 | 7. 7. Which is the better deal? You can buy 3 movie tickets for $27.75 or 10 tickets for $91.00 | 10 tickets for 91.00 | 8. 8. Which is the better deal? You can buy a 15 oz. box of Apple Jacks for $3.09 or a 17.5 oz. box of Golden Grahams for $3.99 | 15 oz. box of Apple Jacks for $3.09 | 9. 9. Cathy can type 55 words per minute. How many words can she type in 3 hours | 9900 words | 10. 10. A car drives at an average speed of 65 miles per hour. How many feet per minute is that? (there are 5,280 feet in one mile) | 5,720 feet per minute |
Question 1 (of 10)
Question 2 (of 10)
Question 3 (of 10)
Question 4 (of 10)
Question 5 (of 10)
Question 6 (of 10)
Question 7 (of 10)
Question 8 (of 10)
Question 9 (of 10)
Question 10 (of 10)