PREMIUM LOGIN
ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
Username: | ||
Password: | ||
Submit
Cancel
|
||
Not a member? |
1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.
2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to
4. Cut them out and place them around your class / school.
1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.
2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.
3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!
4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.
Question | Answer |
1. You go into a shop to buy a packet of biscuits, it costs £0.82, you decide to treat your class mates and buy 3 packets to share. How much will it cost? | 2.46 | 2. You buy two movie tickets at £8.75 each, what will your change be from £20? | 2.50 | 3. You go to breakfast with your friend at Bonita’s Breakfast Emporium, a small tea is £2.50 and a bagel with cream cheese is £3.75. If you give the clerk £20, how much change will you receive? | 13.75 | 4. One bottle of coke costs £1.72. How much will 6 bottles cost? | 10.32 | 5. At a tea shop, one slice of cake costs £2.39. Mr Jones wants the whole cake to himself, there are eight slices altogether, how much will it cost? | 19.12 | 6. It costs £237.12 to hire a coach to Alton Towers. But the school needs to work out how much it will cost to take 12 coaches? Can you work out the answer? | 2845.44 | 7. I’m currently doing up my house and I need new skirting boards round my living room. I need 4 lengths, these are as follows 2.3m, 4.2m, 3.7m and 2.8m, it costs £4.76 per metre. How much will it cost in total? | 61.88 |
Question 1 (of 7)
Question 2 (of 7)
Question 3 (of 7)
Question 4 (of 7)
Question 5 (of 7)
Question 6 (of 7)
Question 7 (of 7)